Імітація волевиявлення. Навіщо росіянам треба “референдум”

22 Серпня, 2022

Попри активні воєнні дії на півдні та сході України та відсутність активної підтримки населенням окупантів, росіяни продовжують підготовку до проведення так званого референдуму. Пояснюємо навіщо він Кремлю й чому ворог так поспішає.

Референдум як давня нацистська традиція

Росія не перша вигадала такий метод узаконення територіальних завоювань як референдум. Як-то кажуть вчилися в кращих. Першим відомим подібним “референдумом” був аншлюс Австрії нацистською Німеччиною у 1938 році, коли гітлерівські війська провели плебісцит під дулом танків щодо включення країни до складу рейху. Анексію, за версією нацистів, підтримало 99% населення.

https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/08/signal-2022-08-22-110024_006.jpeg

Але тут, німці діяли більш “витончено”, бо анексували й включили до складу рейху всю Австрію, в її міжнародно визнаних кордонах. Водночас “расія”, яка наразі майже у всьому копіює рейх: від пропаганди до заперечення існування окремих народів, провела вже цілу низку окупаційних “волевиявлень”.

У 2014 році, росіяни імітували волевиявлення в окупованій ними (хоча їм забракло мужності визнати, що то вони, а не якась самооборона) АР Крим. Апелювали до закоренілих наративів – Бандера – зло, всі українці – бандерівці, тож Україна – зло. Повертайтесь в рідну гавань. Рішення про входження півострова в склад РФ за версією Москви підтримало 96,6% населення.

Така проста логіка лягала в загальний наратив щодо святості російського народу в боротьбі з фашистами. Навіть історики, аналітики, політологи не змогли побороти ці аргументи, бо вони дуже підходять для людей, які не хотіли розбиратися. Як то кажуть, чим нахабніша брехня – тим легше в неї повірити.

Росія також намагалась зіграти на порівнянні з Косово, але ці аргументи були вщент розбиті юристами-міжнародниками багатьох держав та організацій. Адже хоча й росіяни апелювали до гарантованого ООН права націй самим визначати своє майбутнє, як випадку з косоварами. Проте в Криму головна етнічна група – кримські татари не підтримали референдум, а етнічні росіяни мають свою окрему незалежну державу – РФ й тому не можуть голосувати в чужій країні за відокремлення території всупереч конституції України.

Та росіянам не звикати “грати в референдуми”. Задовго до окупації півострова Кремль провів референдум в Придністров’ї – окупованому Москвою регіоні Молдови. Тоді російська агентура спровокувала конфлікт між етнічними росіянами й молдованами, після чого росіяни ввели своїх “миротворців”. Які фактично окупували цей регіон.

В цій квазідержаві референдум провели у 2006 році й нібито 97,1% мешканців регіону виступили за приєднання регіону до РФ. Та Москва поки не поспішає приєднати регіон де-юре, але постійно тисне на Молдову цим “волевиявленням”.

https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/08/signal-2022-08-22-110024_002.jpeg
https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/08/signal-2022-08-22-110024_004.jpeg

В 1999 році Кремль провів “референдум” на окупованій частині Грузії – Абхазії, де ніби також на правах “миротворців” Кремль здійснює контроль регіону. Звичайно, що більшість абхазів, а саме магічні 97,7% нібито проголосували за незалежність. Саме це стане однією з підстав для вторгнення РФ до Грузії у 2008 році.

Ну а вже у 2014 році Москва розіграла цей же сценарій щодо створення квазідержав на східних областях України, коли провела нелегітимний “референдум” щодо створення ДНР та ЛНР. В Донецькій області сепаратисти намалювали собі “лишеі” 89% підтримки, а в Луганській 96%.

Далі це використали для приводу повномасштабного вторгнення РФ до України у 2022 році, коли Москва визнала суверенітет своїх маріонеткових республік й вирішила визнати їх в кордонах Луганської та Донецьких областях. Попри те, що на більшості цих територій ніякого “референдуму” не проводили.

Зверніть увагу, що у всіх випадках Москва по методичці нацистів малює фантастично високі цифри підтримки окупації з боку місцевих. Таким чином вона ніби допускає, що противники окупації є, але це маргінали і їх кількість не важлива аби брати до розгляду їх права.

Імітація волевиявлення

Навіщо потрібні референдуми

Однією з задач таких референдумів є отримати “окупацію з людським обличчям”, мовляв, місцеві повністю підтримують дії окупантів. Ніяких юридичних дивідендів згідно з міжнародним правом вони не несуть.

Жоден з референдумів росіян не визнаний світом. Тобто легалізація окупації не відбуваються. Будь-які посягання на захоплену територію лишаються правомірними лише у хворій уяві окупанта. Так, чому ж росіяни планують далі проводити “референдуми” на півдні та на захоплених у 2022 році територіях Донбасу?

Відповідь проста – пропаганда. Всі ці волевиявлення мають на меті створити пропагандистку картинку, розраховану як на внутрішнього, так й зовнішнього глядача. Кремль хоче показати світу, що ніякої примусової окупації не відбувається й мешканці захоплених територій не проти приєднання, а отже навіщо заходу втручатись в цей “конфлікт”.

Водночас внутрішня аудиторія не буде задавати собі питання навіщо співвітчизники гинуть в Україні, поки економіка РФ летить вниз. Бо на ці питання відповіддю є “вище благо”: РФ “звільняє” росіян, які жили в неволі “київського режиму”. Так, в Москві планують надати війні нову хвилю підтримки й підняти мораль новобранцям.

Чому Кремль поспішає

Як вище вже написано, росіян цікавить лише картинка волевиявлення, а для цього достатньо відкрити кілька дільниць, завести масовку й намалювати “високу явку”. Далі вже оголосити потрібні цифри про безпрецедентну підтримку й все.

Проте ситуація на півдні настільки критична для Москви, що росіяни не можуть розраховувати на достатню явку навіть для імітації легітимності референдуму, не те щоб отримати високу підтримку від місцевих.

Тому, за попередніми даними, вони планують зробити волевиявлення за місцем проживання виборців. Що вже порушує таємницю голосування, а отже робить “референдум” ще більш абсурдним.

Водночас нестабільна ситуація на півдні змушує росіян квапитись. Бо у випадку успішного контрнаступу російська пропаганда може грати на внутрішній ринок історії про наступ України на “територію Росії”, що допомагатиме тримати “росіян в тонусі”.

Що робити українцям на ТОТ

Виходячи з вищесказаного ми закликаємо мешканців ТОТ ігнорувати паспортизацію, “референдум” й евакуюватись. У випадку, якщо ви залишилися на території ТОТ, то ігноруйте голосування, або, якщо змусили йти, то пошкоджуйте бюлетені..

Якщо росіяни вже почали розігрувати цей фарс, то треба допомогти їм довести справу до абсурду. Порожні дільниці, не відкриті двері, знищенні бюлетені, “заміновані” дільниці – це все руйнує пропагандистський міф Москви про добровільне приєднання.

Пам’ятайте, єдиний легальний референдум на півдні, Криму та східних областях вже відбувся – у 1991 році. Тоді мешканці всіх цих територій проголосували за незалежність України. Голосування відбувалось під міжнародним наглядом й без російських танків, а результати волевиявлення були визнані всім світом. В тому числі Москвою.