Спротив пропаганді. Дайджест російської брехні за тиждень

Центр національного спротиву підготував новий огляд ключових тез, які російські пропагандисти поширюють на тимчасово окупованих територіях. 

Російська пропаганда на початку осені потрапила в незручну для себе ситуацію, коли довело ся пояснювати від’ємний наступ окупанта й скасування “референдуму”. Крім цього росіяни активно знімали відео про переваги життя у рф, чергові фейки про біолабораторії в України та “масову підтримку окупації” з боку місцевих. Розбираємо “креатив” окупантів далі. 

“Масова підтримка”

Росіяни продовжують розповідати про небачену та масову підтримку на окупованих територіях. Ця підтримка настільки масова, що її не можливо побачити, адже фотопідтверджень немає. Так, на новоокупованих землях Луганської області пройшли “одинокі пікети” на підтримку приєднання до РФ. В межах яких “волонтери” роздавали календарики та агітацію. 

 

Водночас росіяни святкували в “лнр” річницю звільнення Луганської області від нацистів. В честь цього кілька колаборантів та кілька десятків звезених активістів російської “юнармії” імітували масовість.

 

Останнім часом на тимчасово окупованих регіонах півдня пролунало низка вибухів біля штабів окупантів “Ми разом з росією”. Вибухи мали попереджувальний характер й в їх результаті окупанти отримали лише переляк та вибиті вікна.

Проте російська пропаганда подає вибухи як обстріли ЗСУ, хоча вибух був один й характер пошкоджень вказує що це не була ракета, адже тоді від штабу не лишилось би нічого.

 

Причиною “обстрілу” росіяни  називають свіжі “дані рейтингів”, в яких окупанти намалювали собі 83% підтримки, зауважуючи, що ця цифра зростає з моменту першого “опитування”. Ми вже пояснювали, що ці цифри звичайна пропагандистська фантазія й ці цифри мають на меті лише перенести дискусію щодо окупації в інше русло. 

Реальної ж підтримки росіяни не мають й це добре демонструє мізерна кількість виданих паспортів, пусті школи й черги на виїзд. При цьому росіяни знову маніпулюють причинно-наслідковими зв’язками й вдаються до підкупу мешканців. 

Зокрема вони оголосили виплати “постраждалим від української агресії”, якої саме агресії не пояснили, адже саме вони окупували регіон після свого вторгнення 24 лютого. Виплати ж звичайно будуть лише за умови отримання російського паспорта.

“Успіхи на фронті”

Коли територіальних перемог немає, то кремлівська пропаганда починає вигадувати абстрактні. Так, якщо російські війська намагаються тримати оборону – їм легше малювати образи захисників, не пояснюючи що роблять “захисники” в чужій країні.

Водночас пропагандисти завищують втрати ЗСУ до абсолюту аби заспокоїти своїх прихильників. Так, окупанти активно рознесли інформацію, що вони вкотре знищили українську авіацію й всіх українських льотчиків. Тепер в Москві заявляють, що нібито Пентагон готує до війни в Україні афганських льотчиків, що коментувати навіть немає сенсу.

Крім того, міністр Сергій Шойгу заявив про знищення 3 тис. “іноземних найманців”. Щоправда, підтверджень як завжди в росії немає. Хоча загибель своїх громадян завжди коментують уряди інших країн. 

Звертаємо увагу, що російська пропаганда завжди працює з епітетами.  Так, добровольці з різних країн (в більшості це заможні країни заходу) стають “найманцями”, хоча це й суперечить іншій тезі пропаганді про бідність України. Аналогічно збройні сили України стають “нацистами”, “добробатами”, та “збройними формуваннями”.

Все це має відокремити українську армію від українців в пропагандистській картині світу, яку малює Кремль. Мовляв, росія проводить спецоперацію проти якихось неофіційних банд найманців, а не воює з армією іншої країни.

Велич росії

Росіяни продовжують розповідати про краще життя в росії на прикладі гарних відео. Центр національного спротиву на прикладі чисел в різноманітних рейтингах продемонстрував, що насправді життя у рф дещо різниться від цих відео. Та все ж давайте розберемо свіжі відео.

На Telegram-каналах окупаційних адміністрацій півдня поширили відео, як змінилось залізничне сполучення в Криму з моменту окупації. 

 

Ну одразу зауважимо, що у швидкісних поїздах УЗ також є локальна мережа та онлайн-кінотеатр. Щодо тез на відео, то по перше росіяни забувають головне – в розвинених країнах показником комфорту в поїзді є його швидкість та зекономлений час пасажиру, а це все в Криму не змінилось.

Натомість російська пропаганда нам демонструє нові плацкарти та купе. що є в поїзді “Таврія”, який на півострові один. Поїзд обслуговує не РЖД (російська залізниця), а спеціально створена прокладка “Гранд сервіс експрес”. Цього перевізника створили, аби РЖД не потрапило під санкції. І весь поїзд має “виставковий характер”. 

Якщо ж заглянути за ширму пропаганди, то Кримська залізниця (-2,8 млрд рублів) збиткова, як й прокладка “ГСЕ” (-420 млн рублів), яка до речі в результаті потрапила під санкції заходу. Збитковість провокує навіть одному сучасному поїзду занепад.

Щодо поїздів, то РЖД в більшості замовляє вагони та поїзди німецької Siemens. Все імпортозаміщення полягає лише в русифікації назви (німецьке Desiro стало “Ласточка”). Санкції ж не дадуть змогу росіянам обслуговувати поїзди чи оновлювати рухомий склад ще довго. 

Також окупанти пишаються рейковими автобусами в Криму, які виконують роль електричок. Пропагандисти на відео додають, що мешканці з жахом згадують ті електрички при Україні.  Проте є але. Рейкові автобуси в Криму з’явилися в 2012 році й саме ними пишається російський агітпром. 

Схожу ситуацію маємо зі шкільними автобусами. Окупанти на Херсонщині відрапортували про запуск шкільного автобуса з села Роздольне. Та, як бачимо на фото, на автобусі видніється український напис “Шкільний автобус”.

 

Відповідні автобуси купує Україна в межах програми “Шкільний автобус”. Окупанти просто віджали транспорт з неї й перерозподіляють по селах, видаючи це за покращення життя при росії.

На одному з пропагандистських шабашів окупанти розповіли, що росія – це якісні дороги, освіта та інше. Типові тези про збройні формування, вільно розмовляти російською мовою (типу хтось забороняв). Але чи не вперше в історії хтось намагається ототожнювати росію з якісними дорогами.

 

Та згідно з рейтингом Global Competitiveness Report, який досліджує якість доріг. То рф посідає 99 місце зі 141 країни, які є в переліку.

 

Біолабораторії

Росіяни звинувачують Україну не лише в нацизмі чи “агресії” проти самої себе. Одна з улюблених тем – це біологічні лабораторії, де українські вчені проводять досліди над людьми й вигадують біологічну зброю. Одну з таких пропагандисти “знайшли” в тимчасово окупованому Рубіжному на Луганщині.

 

 

Автор стверджує, що отримав секретні дані щодо смертності в Україні й приходить до висновку, що Україна творила на Донбасі геноцид. 

Та заходимо на сайт Держстату й бачимо ці ж секретні документи, які “київський режим” ніде не публікує, у вільному доступі за посиланням. Ну а “загадкове місце” – це звичайна медична лабораторія для аналізів. Має сайт, вивіску й колись навіть приміщення, поки його не розбомбили росіяни.

Центр національного спротиву й надалі буде інформувати про небезпечні тези російської пропаганди на окупованих територіях, адже попереджений – захищений.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.