Спротив пропаганді. Як росіяни намагаються змінити сенс цієї війни

Російська пропаганда демонструє гнучкість щодо ситуації на фронті й атакує мізки українців на тимчасово окупованих територіях новими тезами в залежності від ситуації. Центр національного спротиву підготував новий огляд брехні росіян за тижденнь.

В лютому 2022 році росіяни оголосили про початок т.зв. “воєнної операції”, яка передбачала повалення законної влади в Києві та встановлення російського маріонеткового уряду.

Проте планам Кремля стали на заваді збройні сили та героїчний спротив українського народу, й тепер замість історій про швидку поразку України пропагандисти та гауляйтери пояснюють мешканцям ТОТ чому росія тримає оборону.

Відтак замість ідеї “маленької переможної війни” основною ідеєю кремля стала “вітчизняна війна”. Аби додати цій війні “масштабність” окупанти намагаються втовкмачити населенню, що воюють проти всього світу.

На цьому тижні головним пропагандистом знову був лідер окупантів володимир путін. У своєму спітчі він розповідав про те, що захід фактично оголосив війну рф. При цьому диктатор навмисно уникав згадок про повномасштабне вторгнення, аби не вказувати першопричину конфронтації заходу та рф. Відтак росія в такій інтерпретації є жертвою західного свавілля.

Про що бреше путін

Промову путіна одразу підхопили колаборанти, аби донести мешканцям тимчасово окупованих територій думки “мудрого вождя”, адже хоча це послання й імітувало звернення до всього світу, та насправді було спрямоване на внутрішній ринок. 

Так, путін знову повторив всі мантри свої пропаганди: біолабораторії в Україні, ядерна зброя в Україні, а також звинувачення заходу у постачанні зброї та розв’язання війни. Біолабораторії коментувати немає сенсу, адже це означає погрузитись у світ вигаданих фактів. 

Щодо публічного бажання отримати ядерну зброю, то путін збрехав, бо Україна ніколи не оголошувала про бажання отримати ядерну зброю. Навпаки, Україна – перша країна у світі яка добровільно від неї відмовилась в обмін на гарантії безпеки, зокрема зі сторони рф, яка свої обіцянки порушила.

Також варто уваги заява про однополярний світ який зараз стає багатополярним. Тут путін натякає, що, мовляв, захід спровокував війну в України, адже США “втрачає гегемонію”. Та війну розв’язала рф, а “багатополярний світ” підтвердив свою одноголосну позицію на голосуванні в Раді Генасамблеї ООН, коли лише 5 країн (включно з рф) визнала псевдореферендуми на окупованих українських землях.

Не оминув головний окупант теми й “бомбардування Донбасу впродовж 8 років”. Країна, яка розв’язала цю війну у 2014 році, й знищила цілі міста на Донбасі (Маріуполь, Сєвєродонецьк) розповідає про бомбардування Донбасу, та не може навести жодного прикладу. Адже ні Луганськ, ні Донецьк не були під такими бомбардуваннями, які зараз чинить рф.  

Та головне, що пропаганда рф 8 років імітувала якусь боротьбу за “незалежність” вигаданих народів Донбасу, замість того аби визнати причетність Кремля до окупації сусідньої країни. Та за такою логікою виходить, що боротьба республік завершилася у 2002 році, коли рф просто їх анексувала після того, як вони попросили допомоги.

“Вітчизняна війна”

Аби зрозуміти як росіяни за допомогою своїх гауляйтерів “викручують” цю війну, де росія стає жертвою, достатньо почитати одного з гауляйтерів Херсонщини кирила стрємоусова. 

Місцевий прихильник теорії змов отримав “зірковий час” після окупації міста. Тепер він озвучує тези російської пропаганди, виступаючи від імені “мешканців Херсонської області”, хоча на останніх виборах у 2020 році набрав 1% на виборах міського голови. 

Так, стрємоусов перекладає відповідальність на початок війни на Президента України Зеленського. Тобто звинувачує жертву агресії в агресії. 

Також зрадник звинувачує Зеленського в “ядерному шантажі”, попри те, що сам Україна жодного разу не погрожувала ядерною зброєю світу на відміну від рф. При цьому, ця технологія є чистою “проєкцією”, коли людина переносить свої емоції й риси на іншого. Тобто, російська пропаганда проєктує на Україну все те, що робить сама: розв’язання війни, ядерний шантаж й навіть культ особистості лідера держави.

Зауважимо, сама думка, що рф доводиться оборонятися проти України неприйнятна в медіаполі росії. Тому пропагандист стрємоусов намагається переконати мешканців Херсонщини, що на них “напав” весь світ.

Російська пропаганда натякає саме на другу світову – намагаючись моделювати її в цій війні.

Тому, українських солдатів стрємоусов називає “німцями”, а українські дороги “російськими”.

Тобто, колаборант заявляє, що “німці” не можуть “захопити” Херсон через непристосованість до російських доріг. Саме так російська пропаганда подає контрнаступ українських військових зі звільнення своїх територій, які півроку тому захопила рф.

Та війна не стане народною без розповіді про добровольців, які масово встають на захист свого міста. Та як завжди, жодних кадрів, а лише слова.  

Натомість ми знаємо, що черг захищати окупантів в Херсоні немає, й навіть розклеєна агітація не допомагає.

Злочини України

Кілька тижнів тому для росіян гостро стояла проблема того, що світ почав процедуру визнання рф країною-терористом. Тоді, цілий тиждень пропагандисти намагались переконати, що терористом є саме Україна.

Зараз українці знову стали “нацистами”, адже відповідна повістка зникла. Проте іноді, для залякування місцевих росіяни, влаштовують провокації аби звинуватити Україну в терактах.

Навіщо України обстрілювати будівлю поліцаїв з гранатомета, маючи на озброєнні системи HIMARS, який може нанести окупантам більш суттєве ураження – відповіді немає. Немає й тих, хто стріляв, хоча важко повірити, що в місті, де на кожній вулиці блокпост окупантів й патрулі, хтось може пронести гранатомет, вдарити по приміщенню поліцаїв й потім безслідно втекти.

 

Жодних кадрів теракту, як й прізвища вбитого, колаборанти не надали. Натомість знову приписали Зеленському слова, які він ніколи не говорив. Типова провокація для нагнітання паніки й обґрунтування оголошення “евакуації” місцевих мешканців.

Тим часом запорізької області колаборант володимир рогов годує своїх підписників тим, що українське ППО обстрілює свої міста. 

Водночас рогов радіє обстрілам об’єктів енергоінфраструктури, що є чистим тероризмом, адже удари навмисно спрямовані проти мирного населення.  

Евакуація

Напередодні повномасштабного вторгнення, росіяни розіграли шоу з евакуацією мешканців ДНР та ЛНР. Тоді, Москва звинувачувала Україну в масових обстрілах Донецька й демонструвала кадри виїзду місцевих. Насправді жодних обстрілів Донецька не було зафіксовано, як й масштабної евакуації.

Наразі цю ж саму схему росіяни відпрацьовують в Херсоні. Так, гауляйтери стрємоусов та сальдо заявили про 70 тис. евакуйованих. 

Водночас окупаційна адміністрація говорить про 22 тис. евакуйованих й план до 50 тис. 

Та кадрів такої масштабної евакуації, ще й через Дніпро, де обмежена здатність транспортування, немає.  Натомість нам показують “волонтерів” в пропагандистській “уніформі”. 

Покращення

Окупанти продовжують розповідати про покращення, які несе рф регіону. Наприклад в Мелітополі відзвітували про тисячі вакансій на ярмарку вакансій.

Судячи з фото та підпису, то в місті категорично не вистачає людей й спостерігається суттєвий дефіцит робочої сили, адже ажіотажу на ярмарку не спостерігається. 

Водночас росіяни повторюють цинічний наратив про послаблення економіки України, ігноруючи факт свого вторгнення й бойових дій. Подібна ситуація вже відбувалася у 2014 році, коли Кремль ставив Києву у провину фінансову кризу спровоковану вторгненням Москви. 

Проте зрадник забуває вказати, що Україна має за спиною доступ до світових фінансових інститутів й підтримку самих великих економік світу. Водночас рф, чия економіка стагнує й без бойових дій, навпаки перебуває під санкціями й з закритим доступом до найбільших міжнародних ринків. Тому, по завершенню війни Україна отримає інвестиції й ресурси для відновлення, в тому числі репарації від Москви, а прогнози для рф невтішні.

Наступний огляд брехні російських пропагандистів очікуйте на сайті Центру національного спротиву 6 листопада.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.