ХРИСТОС ВОСКРЕС! Як українське підпілля Великдень святкувало

24 Квітня, 2022

Сьогодні не перший Великдень який українці святкують в боротьбі за свободу, чинячи спротив ворогу на своїй землі. Тому ми вирішили зібрати архівні фотографії святкування свята Воскресіння Господнього в українському підпіллі.

Попри боротьбу повстанці завжди значне місце відводили святкуванню національних і релігійних свят. Релігійні свята за можливості намагалися провести серед цивільного населення, але іноді навпаки представники самі приходили святкувати до повстанських криївок.

Аби уникнути пастки напередодні зустрічі на обумовлене місце відправляли розвідників. Якщо якась група не з’являлася, їй залишали записку і призначали нову зустріч. Коли хтось довгий час не виходив на зв’язок, починали збирати інформації щодо них.

Великдень для повстанців, окрім релігійної, мав символічну вагу. Перезимувавши у криївках невеличкими групами, вони на Великодні свята знову збиралися гуртом. Саме на Великдень нерідко відбувалися наради повстанців, де вони визначали плани на рік та розподіляли обов’язки. До речі, «Присягу вояка УПА» повстанці теж вперше складали на Великдень 1943 року в лісах сучасної Рівненщини.

Великдень повстанців

Святкування Великодня в різні роки відбувалися по-різному. Так, у 1944-1945 роках, коли “совєти” ще слабко контролювали деякі регіони, повстанці нерідко святкували Великдень у найближчому до лісу селі. Але після 1945-го змушені були переважно святкувати в лісі.

Напередодні свята вояки намагалися за звичаєм висповідатися та відвідати службу. Якщо не було можливості відвідати потай церкву у найближчому до них селі, то приводили священника до лісу. Спеціально для цього могли навіть зладнати каплицю.

Дотримуючись законів конспірації, зі священнослужителем домовлялися заздалегідь зустрітися в обумовленому місці, де йому зав’язували очі та так вели до табору. Робили це з метою, щоб у випадку арешту він під тортурами не зміг вказати дорогу до табору.

https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/04/250868_original.jpg

У Великодній день повстанці звільнялися від всіх обов’язків, окрім вахтових, тому нерідко влаштовували у таборі різні забави, грали в шахи, карти, влаштовували імпровізовані вистави, танці. Зазвичай у цей день командири дозволяли підлеглим вживати незначну кількість спиртних напоїв, що в будні дні суворо заборонялося.

Як бачимо, в УПА намагалися відзначити Великдень з усіма атрибутами. Проте варто зауважити, що будь-які святкування відбувалися лише тоді, коли в околицях не велись інтенсивні бойові дії.

Українська Паска
УПА паска
https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/04/251072_original.jpg

Вітаємо вас зі світлим святом Воскресіння Господнього! В цей день, ми розуміємо та бачимо, що за нами світло та правда. Ми знаємо, що за нами перемога!

Христос воскрес!