🇺🇦 Офіційний український урядовий сайт

Чому ворог здійснює вплив на населення ТОТ України

Фахівці Центру національного спротиву неодноразово писали матеріали та проводили низку досліджень що стосується проведення противником інформаційно-пропагандистських кампаній на населення ТОТ України.

Так, російська сторона здійснює пропагандистський вплив, оскільки він є чи не основним інструментом політики ворога для забезпечення контролю над захопленими територіями. Противник, використовує всі доступні методи доставлення своєї викривленої інформації про діяльність Сил оборони України та про Вище військово-політичне керівництво України загалом. Вони використовують медіа, соціальні мережі, проводять культурні та освітні заходи  змінити поведінку своєї цільової аудиторії, тобто суспільні настрої, нав’язати свою ідеологію та головне – зміцнити лояльність населення ТОТ до окупаційної влади. На сьогодні, ворог через свої фейкові утворення, які називаються російсько-окупаційні адміністрації, шляхом дезінформації здійснює маніпуляції суспільною думкою. Це центральні елементи цієї стратегії, яку ворог намагається активно використовувати.

Розглянемо основні види механізмів пропаганди противника.

  • Контрольовані медіа. На ТОТ активно діють російські ЗМІ, які поширюють офіційну версію подій кремля. Канали новин, радіостанції та інтернет-платформи висвітлюють конфлікт на Донбасі та окупацію АР Крим з позиції рф, виправдовуючи військову агресію. Мета таких каналів — формування негативного образу України, НАТО та Заходу в цілому, а також поширення російської патріотичної риторики.
  • Соціальні мережі та мережа Інтернет. Соціальні мережі відіграють важливу роль у розповсюдженні пропаганди, адже вони дозволяють активно впливати на молоде покоління. Через ботоферми та проплачених користувачів поширюються фейкові новини, що дискредитують українську владу і СОУ. Кремль створює ілюзію підтримки проросійських поглядів на цих територіях та серед українського населення загалом.
  • Дискредитація української влади та СОУ. Важливим напрямком пропаганди є поширення інформації, яка дискредитує українську владу, зокрема звинувачення у “фашизмі” та “нацизмі”. Збройні сили України часто подаються як агресори, що “знищують мирне населення” на окупованих територіях. Такі повідомлення супроводжуються емоційними заявами про “геноцид” та “війну проти російськомовних”.
  • Інформаційна ізоляція. Окупаційна влада (РОА) обмежує доступ до незалежних українських та міжнародних джерел інформації. Це робиться шляхом блокування українських медіа, інтернет-ресурсів, а також переслідування активістів, які намагаються поширювати правдиву інформацію. Це створює інформаційний вакуум, де російська пропаганда стає єдиним джерелом інформації для значної частини населення.

В контексті цього, ми виділимо цілі та наслідки пропагандистського впливу. Основною метою інформаційної кампанії кремля є збереження контролю над свідомістю населення ТОТ та створення умов для інтеграції цих територій в правове поле рф. Довгостроковий ефект цього впливу може призвести до формування проросійських настроїв серед населення та перешкоджання процесам реінтеграції цих територій до складу України після деокупації. При цьому, пропагандистський вплив також має психологічний ефект: він сприяє створенню відчуття ізоляції серед місцевого населення, посилює страх перед поверненням української влади та підсилює залежність від російської держави.

В підсумку зазначимо, що інформаційно-пропагандистський вплив ворога на населення ТОТ України є частиною гібридної війни, яка триває не лише на фронті, а й у свідомості людей. Пропаганда формує помилкові уявлення про російсько-українську війну, посилює розділення українського суспільства та створює перешкоди на шляху до реінтеграції цих територій.

Проте, попри всю складність ситуації, Україна за міжнародної підтримки фіксує всі злочини окупаційної влади й в тому числі випадки інформаційного терору та порушення прав людини на ТОТ.

Центр національного спротиву наголошує, що передача інформації про діяльність колаборантів, які працюють в РОА, є важливою частиною національної безпеки України. Це не лише допомагає захистити населення та підтримати національну оборону, але й сприяє відновленню справедливості та в підсумку призведе до деокупації територій. Кожен громадянин, який має таку інформацію, повинен усвідомлювати свою відповідальність перед суспільством та державою і сприяти її передачі анонімними каналами зв’язку.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.