Фосфорні боєприпаси
Фосфорні боєприпаси — тип запальних або димових боєприпасів, споряджених білим фосфором.
Під час вибуху вночі фосфорний заряд помітно світиться. Розліт білого чи жовтого полум’я подібний до салюту – саме так горить і вибухає запальна бомба. Вдень дію фосфорного заряду можна відрізнити від інших боєприпасів через густий їдкий білий дим з гострим запахом часнику і яскраві іскри, що розлітаються під час вибуху. Фосфорна бомба викликає великі пожежі, які дуже важко загасити.
Види зброї та боєприпасів, що можуть бути споряджені білим фосфором:
- авіабомби
- артилерійські снаряди
- реактивні снаряди (ракети)
- мінометні міни
- ручні гранати
Зброя, що містить білий фосфор, поширює запалювальну сполуку, температура горіння якої перевищує 800 °C, значною територією, площа якої може досягати кількох сотень квадратних метрів. Горіння продовжується допоки весь фосфор не вигорить або поки не припиниться доступ кисню. Така зброя може викликати особливо важкі та болісні каліцтва або ж спровокувати повільну та мученицьку смерть. Для лікування таких поранень потрібно спеціально навчений медичний персонал, який під час роботи теж може отримати фосфорні рани.
Ця речовина займається при контакті з повітрям, тому зберігають її у воді. Застосування білого фосфору дає поєднаний ефект — не лише дим і полум’я, а й психологічний шок. За свідченням дослідників, властивою рисою застосування фосфорної бомби, є обвуглювання органічних тканин, а у разі вдихання розжареної суміші — випалювання легень. Відстань ураження — до 150 м.
Горіння
Білий фосфор горить за температури до 2760 градусів Цельсія. Розжарені частинки від боєприпасу, що містив порошкоподібний білий фосфор, викликають глибокі часткові та розлогі опіки, як і будь-які випадки поводження з палаючими суббоєприпасами без захисного обладнання. Проте, фосфорні опіки несуть підвищений ризик смертності через всмоктування фосфору в організм крізь обпечену ділянку тіла у разі тривалої дії, що може призвести до ураження печінки, серця і нирок, а в деяких випадках і поліорганної недостатності.
Частинки білого фосфору продовжують горіти до повного їх витрачання, якщо вони не позбавлені доступу кисню. У разі використання зброї із просоченими фосфором повстяними суббоєприпасами, може відбуватися неповне їх вигоряння, внаслідок чого до 15% вмісту БФ залишається незгорілим. Такі суббоєприпаси можуть виявитися небезпечними, оскільки вони здатні до мимовільного повторного займання, якщо їх розчавить пішохід або транспортні засоби. У деяких випадках нівечення обмежуються ділянками відкритої шкіри, оскільки менші частинки БФ не пропалюють особистий одяг цілком.
Вдихання диму
Під час спалювання білого фосфору, утворюється гарячий щільний білий дим, що складається здебільшого з оксиду фосфору (V) у вигляді аерозолю. Польові концентрації зазвичай нешкідливі, але у разі великих скупчень, дим може викликати тимчасове подразнення очей, слизових оболонок носа та дихальних шляхів. Дим більш небезпечний у закритих приміщеннях, де він може викликати асфіксію та незворотне ураження органів дихання.
Більшість димів не є небезпечними у концентрації, яка підходить для маскувальних цілей. Проте будь-який дим може бути небезпечним, якщо концентрація буде високою, або контакт з димом буде достатньо довгим. Немає задокументованих випадків смерті через вплив фосфорного диму.
Невідкладна перша допомога
при ураженні Білим фосфором
Допомога при опіках, горінні
Якщо палаючі частки Білого фосфору прилипли до одягу, швидко зніміть цей одяг, поки БФ не пропалив його до шкіри. Швидко зніміть увесь одяг, уражений фосфором, щоб запобігти ушкодженням шкіри. Якщо це неможливо, занурте шкіру або заражений одяг у холодну воду або зволожте сильно щоб загасити за запобігти вогню. Тоді негайно зніміть уражений одяг і промийте уражені ділянки шкіри розчином бікарбонату натрію або холодною водою.
Змочіть шкіру та усуньте видимі частки фосфору (бажано під водою) негострим предметом (руків’ям ножа тощо) або пінцетом. Не торкайтеся фосфору пальцями! Занурте знятий фосфор або одяг з фосфором у воду або дозвольте вигоріти у підходящому місці.
Закрийте фосфорні опіки вологою пов’язкою та зволожуйте її щоб запобігти повторному загоранню. Пацієнтів з фосфорними опіками важливо накладати пов’язки, просочені фізрозчином, щоб запобігти повторному загоранню фосфору при контакті з повітрям. У жодному разі не використовуйте вату!
Не використовуйте перекис водню! Коли перекис розпадається, утворюється вода та кисень. Кисень викликає загоряння фосфору.
Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому будь-яке знеболювальне, фенобарбітал, корвалол. Оскільки рахувати краплі не буде часу – половину чайної ложки. Також можна дати гідазепам або феназепам — одну таблетку.
Інший вплив на здоров’я
Без лікування може розвинутися системна токсичність. Лікування полягає у зовнішньому використанні розчину бікарбонату для нейтралізації фосфорних кислот та механічному видаленні часток. Лампа Вуда (лампа чорного світла) у затемненому приміщенні може виявити люмінесцентні частки. Ранніми ознаками системної інтоксикації фосфором є біль у животі, жовтуха та запах часнику з рота. Тривале вдихання випарів може спричинити анемію а також кахексію і фосфорний некроз нижньої щелепи, некроз кісток. Найкоротшим періодом впливу фосфорних випарів, що призвів до некрозу кісток, було 10 місяців, найдовшим – 18 років.