Колективний лист-скарга від працівників однієї з сімферопольських лікарень на адресу росздоровнагляду відкриває деталі про епідемію холери у Криму, яка, ймовірно, розпочалася ще в середині червня 2024 року, тобто майже два місяці тому.
Це вдалося встановити, завдяки отриманню хакерами групи «Кібер Спротив» доступу до даних з електронної скриньки відділу забезпечення лікарськими препаратами так званого «міністерства охорони здоров’я Криму» РОА.
Доступ до, а також адміністрування описаної скриньки за адресою [email protected] здійснює христина сергіївна тацюк (кристина тацюк). Колаборантка, яка добровільно пішла на співпрацю з окупаційними адміністраціями ТОТ Криму та Запорізької області. Усі здобуті персональні дані про неї передано українським Силам оборони.
У листі, який направили на адресу відділу лікарського забезпечення, містяться вимоги перевірити та надати документи стосовно відсутності забезпечення препаратами та засобами індивідуального захисту для персоналу лікарень під час «епідемічного розповсюдження холери, починаючи з червня 2024-го по нинішній час». Провести перевірку і надати звіт вимагає росздоровнагляд – спеціальна організація, що наглядає за станом системи охорони здоров’я в рф.
Епідемія зачепила працівників лікарень у Криму, які виявилися абсолютно не готовими до неї. Зокрема, в листі просять уточнити, чи замовляли для персоналу курси підвищення кваліфікації «з профілактики ИСМП (ИСМП – з російської розшифровується як інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги)». Також питають, чому не було в достатній кількості засобів індивідуального захисту.
У листі вказано, що головним місцем прийому пацієнтів з холерою стала Сімферопольська міська лікарня №7. Однак також згадують два міста – Джанкой і Феодосію. Перше розташовано на півночі півострова, друге – на сході, неподалік Керчі.
Зауважимо, що на початку липня російські ЗМІ повідомили про закриття пляжів у Феодосії через прорив колектора і злиття нечистот у море.
Також нагадаємо, що в травні цьогоріч пішов у відставку керівник «мінздоров’я Криму» костянтин скорупський. Протягом двох місяців «міністерством» керувала в.о. ольга растрігіна, але схоже не виправдала очікувань окупантів. На початку липня керівник РОА ТОТ Криму сергій аксьонов призначив новим «міністром» алєксєя натарова, але судячи зі скарг, і це не виправило ситуації.
У червні та липні згадування теми холери суттєво зросло у матеріалах російських пропагандистів. Зокрема, публікували матеріали про те, «як уберегтися від холери у Криму» на сайті головного рупора держпропаганди «Риа-новости».
Проте офіційно жоден населений пункт не оголосили зоною епідемічного лиха.
При цьому про тиф та холеру, які розповсюджуються серед російських військових на півдні України, повідомляли російські ж телеграм-канали. 27 червня про це писав російський мілітарний канал «Два майори».
Зауважимо, що востаннє сильний спалах холери в Криму фіксували аж у 1994 році. ЦНС продовжує відстежувати ситуацію, зокрема, працює над встановленням кількості хворих та загиблих під час епідемії. У той же час, нагадуємо для всіх мешканців окупованих територій офіційні правила МОЗ України для профілактики холери:
- не купуйте продукти харчування, зокрема – рибу, у місцях стихійної торгівлі;
- не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;
- дотримуйтеся особистої гігієни, ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;
- використовуйте чисту воду;
- мийте овочі і фрукти перед вживанням;
- ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням.