🇺🇦 Офіційний український урядовий сайт

Пропагандистські сайти рф майже зникли з пошуку Гугл на ТОТ. Як їх позбутися повністю

Після публікації нашого матеріалу “Як Гугл підігрує пропаганді рф на ТОТ” у січні ми провели повторний аналіз і зафіксували суттєве покращення пошукової видачі новин у Гугл в контексті боротьби з дезінформацією кремля. 

Однак, мусимо також констатувати, що пропагандистські сайти рф повністю не зникли, а тому підготували для вас рекомендації, як позбутися росйської пропаганди у стрічці новин.

Півроку тому ми фіксували кардинально різні пропоновані списки сайтів у Гугл на пошуковий запит “новини” українською та “новости” російською. При пошуку саме українською, користувачу у топ пропонувалися провідні українські новинні веб-сайти. А пошук російською міг привести на пропагандистські сайти рф, включаючи “Ріа-Новості”, на який нещодавно у ЄС наклали санкції, та Лента.ру. 

Відтоді найбільший пошуковик у світі понизив у пошуковій видачі російські пропагандистські сайти в межах масштабних змін до своїх алгоритмів у березні та травні. Тепер при пошуку на тимчасово окупованих територіях російською “новости” користувач потрапить на російськомовні версії провідних українських новинних сайтів, й ми вітаємо ці зміни. 

Однак загроза потрапити на російських пропагандистів залишається. Як видно на скріншотах нижче, при пошуку з локації у місті Бердянськ російською “новости” у другому десятку пошукової видачі ви все ж можете натрапити на російське пропагандистське видання Лента.ру. Крім того, нижче також присутнє агентство Ріа-Новості, яке, нагадаємо, вже під санціями в ЄС

Наголосимо, що при пошуку саме українською вам у пошуковій видачі Гугл не трапиться російський ресурс. Однак, російські пропагандисти вже і над цим працюють, оскільки створюють українські версії на своїх багатомовних новинних платформах, зокрема Voice of Europe, який опинився у центрі скандалу в ЄС навколо поширення впливу кремля та також потрапив під санкції. 

Натомість при пошуку у Донецькій області, з локації місто Донецьк, російською мовою “новости” користувачі можуть натрапити не лише на стрічку новин “Ріа-Новості” про “днр”, а й на сайт dnr-news.ru – агенції самопроголошеного утворення “днр”.  

Зауважимо, що користувачі на ТОТ використовують російську мову для пошуку новин, як свідчать дані Google Keyword Planner. Однак використання української зросло, оскільки це, мабуть, дозволяє потрапити на достовірну інформацію з незалежних українських інформаційних ресурсів та уникнути пропаганди кремля. 

На скріншоті з інструменту Гугл для визначення пошукових запитів бачимо, що на ТОТ (для аналізу ми взяли Мелітополь, Бердянськ, Токмак, Токмак, Генічеськ) обсяг пошуку російською (новости, новости россии, мелитополь новости, запорожье новости) залишається значним. 

Як позбутися пропаганди рф у пошуку взагалі: для цього потрібно спершу встановити основною мовою веб-переглядача українську. Додатково потрібно встановити автоматичний переклад у Google chrome (чи іншому браузері) контенту російською на українську. 

Тоді алгоритм платформи зрозуміє, що ви не знаєте російської та бажаєте читати лише українською. А це зведе до нуля вірогідність побачити російські веб-сайти у пошуку та у рекомендаціях Гугл. Таким чином, ви уникнете, щоб вам платформа запропонувала прочитати матеріали таких ресурсів як “Горлівська Правда” чи “Телеканал ЛенТВ24” (скріншот нижче):

Алгоритм дій:

  1. Після того як ви зайшли на російську сторінку, перейдіть у налаштування браузера у меню у правому верхньому кутку (натисніть на іконку). 
  2. Виберіть у списку нижче функцію Перекласти. Оберіть переклад на Українську. Після цього веб-переглядач перекладатиме всі російські сторінки на українську, і не пропонуватиме вам російські джерела у пошуку та рекомендаціях. 

Приклад на знімках нижче:

Наостанок щодо Криму. Раніше пошукові результати для локації Крим майже не відрізнялися від результатів видачі у локації Москва. Навіть, якщо користувач шукав українською мовою новини, пропонувалися сайти на кшталт “Ріа-Новості” і “Лента.ру”. З чого у ЗМІ зробили висновок, що у рекомендаціях Гугл можна знайти пропаганду рф. 

Ситуація тепер змінилися. І пошук українською у Севастополі неодмінно приведе вас на незалежні українські інформаційні ресурси – УкрПравда, ТСН, Факти, Радіо Свобода (див. на знімку нижче). А це означає, що Крим чекає на повернення до України та починає більше читати українською. 

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.