Центр національного спротиву завдяки небайдужим та кіберфахівцям отримав доступ до листування тилових офіцерів вищої ланки, які знайшли собі безпечні посади аби не їхати на загарбницьку війну проти України.
Ми продовжуємо розповідати про роботу зі зверненнями на наш анонімний чат-бот й як це допомагає отримувати цінну інформацію. Нещодавно ми отримали наступне повідомлення:
Судячи з гасла наприкінці – на чат-бот написав мешканець росії або білорусі, що трапляється досить нечасто. Надану інформацію перевірили, а завдяки зверненню вдалося вийти не лише на вказану особу, але й отримати досить цінну інформацію про склад і настрої в елітних російських військах спецпризначення гу гш зс рф.
Отже, завдяки вказаному у повідомленні телефону вдалося знайти сторінку в соцмережі вк, яку веде такий собі “валєрій вєліколєпний”. Проведений OSINT-аналіз показав, що під цим псевдо ховається валєрій лєонідовіч жданов.
Те, що жданов є палким симпатиком чвк “вагнер” та її мертвого ватажка євгєнія прігожина, було видно вже з побіжного огляду сторінки вк. Однак цікавішим видався той факт, що жданов, принаймні у період перед 2017 роком, проходив службу в управлінні 2-ої окремої гвардійської бригади спецпризначення гу гш зс рф (в/ч 64044), дислокованій у Пскові. Це вдалося встановити з матеріалів суду в рф: видно, що жданов судився з командиром вказаної частини через звільнення зі служби.
Після цього було отримано доступ до прихованої інформації на сторінці жданова у вк. Виявилося, що він веде переписку, яка стосується військової діяльності. В одній із таких розмов містилися деталі, які прямо свідчать про причетність жданова до чвк “вагнер”.
Зокрема, в одній з розмов від 17 січня 2023 року співрозмовник прямо запитав жданова, чи той вже “п’є шампанське в Соледарі”? Як відомо, саме в ті дати відбувалися “м’ясні штурми” вагнерівців у районі міста на Донеччині. Очікувано, жданов, як керівник вищої ланки, “шампанського” там не пив.
У діалозі привернула увагу фраза співрозмовника жданова, який “крутітся в государствєнной машинє” і йому там “НЕ подобається”, але при цьому “не звільнишся”.
Завдяки додатковому OSINT-аналізу та подальшому здобуттю доступу вже до інформації з його сторінки виявилося, що цим співрозмовником є такий собі вячеслав пікан – і він діючий кадровий військовий. Це підтвердилося й в одному з його діалогів у мережі.
16-та окрема гвардійська бригада спецпризначення – це ще один елітний підрозділ гу гш зс рф. Подальший пошук допоміг встановити додаткові біографічні та службові дані пікана. Виявилося, що пікан і жданов знайомі – бо є колишніми колегами по управлінню вже згадуваної 2-ої бригади гу гш зс рф (та сама в/ч 64044), звідки жданов звільнявся з судовим позовом.
Завдяки здобутій довідці на пікана вдалося зрозуміти, що він брав участь в агресії проти Грузії та України саме у складі 2-ої бригади гу гш зс рф.
Під час повномасштабного вторгнення був командиром роти.
Схоже, що служба у російській спецбригаді чомусь не надто подобається особовому складу. Тому майор пікан наприкінці 2023-го перейшов на роботу викладача у центр підготовки спеціалістів спецрозвідки (цпсср) на базі 16-ої бригади в Тамбові.
Служба в цпсср, здається, тільки проміжний етап. Пікан намагається стати викладачем кафедри спецрозвідки у Рязанському гвардійському командному училищі повітряно-десантних військ.
Підсумувати можна тим, що елітні російські кадрові військові не палають бажанням повертатися в зону бойових дій в Україні (2-га “псковська” бригада свого часу понесла серйозні втрати), а натомість хочуть отримати спокійніші місця викладачів, аби готувати гарматне м’ясо для штурмів, яке зараз активно використовує рф. Уся інформація стосовно пікана і жданова передана також центру “Миротворець”.
Також додамо, що під час роботи вдалося встановити низку інших військових з особового складу 2-ої та 16-ої бригад гу гш зс рф. Робота над аналізом цієї інформації триває.
Принагідно, ще раз закликаємо надсилати будь-яку інформацію, яка здається вам важливою, на наш анонімний чат-бот. Описаний сьогодні приклад демонструє, що навіть дрібка інформації може допомогти у здобутті набагато більшої кількості даних, які сприятимуть відбиттю російської агресії.