З початку повномасштабного вторгнення російська сторона не припиняє на тимчасово окупованих територіях масову кампанію примусової паспортизації.
Такий процес вороги України називають як «турбота про місцеве населення», а насправді такі заходи є злочинним інструментом підпорядкування, контролю та руйнування національної ідентичності українців.
Так, згідно з нормами міжнародного права, насильницьке нав’язування громадянства є порушенням Женевських конвенцій. Втім, окупаційна влада ігнорує ці принципи, вдаючись до залякувань, дискримінації та шантажу, аби змусити мешканців ТОТ прийняти російські паспорти.
Однак, для тих хто не бажає отримувати російський паспорт, окупаційна влада намагається обмежити базові права людей. Це стосується низки обмежень щодо отримання медичних послуг, соціальних виплат тощо. Також, без російського паспорта громадяни позбуваються свого рухомого та нерухомого майна.
Крім цього, ворог активно працює над молодою верствою населення, примушуючи їх приймати російське громадянство.
Відтак, окупаційні цілі – узурпація влади та знищення ідентичності.
Завдяки паспортизації ворог проводить «легітимізацію» окупації, та представляє жителів ТОТ як «громадян рф», щоб таким шляхом виправдувати свої злочини.
На ряду із цим, через паспортизацію окупанти отримують доступ до персональних даних мешканців, що дозволяє краще контролювати їх і придушувати опір українського підпілля, яке продовжує ефективно працювати під тимчасовою окупацією.
Попри важкі обставини на ТОТ, окупаційна влада, яка причетна до примусової паспортизації та інших злочинів, буде притягнута до відповідальності. Українська держава спільно з міжнародними партнерами збирає докази порушень прав людини на ТОТ, щоб кожен причетний отримав справедливе покарання.
Центр національного спротиву закликає мешканців тимчасово окупованих територій зберігати документи, що підтверджують примус до отримання російського громадянства, а також інші факти злочинів окупаційного режиму.
Після звільнення України всі ці матеріали будуть важливими доказами для міжнародних судів.