🇺🇦 Офіційний український урядовий сайт

Друкована продукція

Заборона слухати українські радіостанції, пропаганда через телебачення, а також цензурована преса підживлюють потребу отримувати об’єктивні новини. Тож функція листівок і підпільних газет надзвичайно важлива.

      Противник боїться нелегальної літератури чи не більше, ніж вогнепальної зброї, адже друкована продукція є важливим інструментом для поширення інформації та формування суспільної думки.

      Отже, метою поширення української друкованої продукції є протидія російській пропаганді та доступ населення до незалежних джерел інформації.

Виготовлення і поширення:

      До друкованих матеріалів належать: листівки з залякуванням ворога, листівки з поширенням інформації, оголошення, патріотичні листівки, газети з інформуванням власного населення. Українська продукція заборонена для друку на тимчасово окупованих територіях, тому є два варіанти її виготовлення: друк матеріалів за межами окупованих територій та їх нелегальне переправлення, або ж виготовлення нелегальних матеріалів в окупації.

      Доставити листівки з підконтрольних Україні територій найпростіше за допомогою безпілотників. Або ж можна залучити волонтерів-кур’єрів. Переважно це люди, які працюють у сферах, що дозволяють їм вільно пересуватись по тимчасово окупованій території: водії автобусів і вантажівок, працівники пошти, інкасатори та інші. Також не варто забувати, що розповсюджувати листівки можна через соціальні мережі.

      Виготовлення та розповсюдження газет і листівок безпосередньо на окупованих територіях. Виготовляти можуть як окремі особи, так і організовані групи людей.

Виготовлення окремими особами:

  • Зручність завдяки доступності принтерів, на яких можна швидко роздрукувати матеріали у себе вдома, не викликаючи при цьому підозри.
  • Папір і фарбу роздобути легко.
  • Одна особа може працювати самостійно, тож гарантовано максимальну конспірацію.
  • Кількість примірників і можливості обмежені. Але наклад можна збільшити додатково залучивши інших осіб.
  • Якщо ж якогось окремого виробника буде заарештовано, то це загалом не зупинить випуск продукції.

       Виготовлення на малих підприємствах:

  • Обладнання доволі громіздке, і його не так просто приховати.
  • Нелегальну продукцію можна виготовляти у проміжках часу між виготовленням легальної.

       Листівки з залякуванням ворога

Мета залякування ворога полягає в тому щоб:

  • Знизити бойовий дух російських військових;
  • Створити для ворога почуття небезпеки та нестабільності;
  • Змусити їх відмовитися від подальшої окупації українських територій.

      Такі листівки не дають ворогові розслабитись і постійно тримають його в напрузі. Вони є одним із засобів психологічного тиску. Зміст листівок має бути простий і зрозумілий. Кожен окупант має знати що на нього чекає. До прикладу: «Російський окупант! Ми близько і вже працюємо по кожному з вас. Вас всіх чекає смерть”.

      Також потрібно не забувати про колаборантів. Вони теж повинні перебувати в постійному страху. Погрожувати їм можна як за допомогою листівок, так і через постійні телефонні дзвінки вдень і вночі. Таким чином можна змусити їх припинити співпрацю з окупантом.

Залякування ворога і колаборантів може мати позитивний вплив:

  • Знизити рівень насильства та злочинності;
  • Забезпечити більшу безпеку для місцевого населення;
  • Сприяти звільненню українських територій від російської окупації.

     Листівки можна розклеювати на шляхах пересування ворога, автівках, маршрутах патрулювання, адміністративних будівлях чи під’їздах.

Патріотичні листівки.

Розклеєні на стінах та розкидані на вулицях населеного пункту патріотичні листівки підбадьорюють людей, що опинилися під окупацією та підтримують їх волю до спротиву, протидіють пропаганді та деморалізують ворога.

Складові патріотичних листівок:

  • Патріотичні гасла та заклики, такі як «Слава Україні! Героям слава!» або «Не здавайся!».
  • Фотографії та малюнки на патріотичну тематику, такими як українські прапори, символи української державності або зображення героїв України.

Прикладом є поширення на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) листівок з надписами на синьо-жовтому фоні «Генічеськ українське місто», «Мелітополь українське місто». Також «Центр протидії дезінформації» запустив ініціативу «Листівкові десанти». В рамках цієї ініціативи волонтери доставляють патріотичні листівки на тимчасово окуповані території.

Окупаційна влада перейменовує назви українських вулиць, щоб стерти пам’ять про все, що хоч якось нагадує про Україну. У відповідь на це активісти руху опору «Жовта стрічка» в окупованому Мелітополі поширили листівки на честь Героя України Дмитра Коцюбайла, який загинув від рук окупантів у березні 2023 року у Бахмуті.

Листівки з поширенням інформації. Оголошення.

В умовах інформаційного вакууму інформаційні листівки і оголошення не дають населенню потонути в російській пропаганді.

Зміст інформаційних листівок:

  • Інформація про методи цивільного спротиву, щоб кожен знав, як йому діяти в умовах окупації і долучався до боротьби з ворогом навіть ненасильницькими методами;
  • Інформація про події в Україні та світі. Зокрема про війну з росією, санкції проти росії та міжнародну підтримку України.

Газети з інформуванням власного населення.

Газети призначені для інформування власного населення та надання доступу до правдивої інформації. Вони можуть містити інформацію про злочини, які вчиняють окупанти та їх адміністрація. Також в таких листівках і газетах спростовуються фейки, які окупаційна влада поширює через радіо, телебачення та пресу.

Примірники підпільної газети можна знайти на сайті Національного спротиву (sprotyv.mod.gov.ua), роздруковувати та поширювати на тимчасово окупованих територіях. Формат сторінки А4, що дозволяє роздрукувати на будь-якому побутовому чи офісному принтері.

Поширення нелегальної літератури:

  • Не роздавай на вулиці листівки та підпільні газети незнайомим особам. Серед них можуть трапитися шпигуни.
  • Вкидай нелегальну літературу в поштові скриньки біля входу в будинок.
  • Таємно перевозити значну кількість нелегальної літератури можна, наприклад у дитячому візочку.
  • Той, хто отримає листівку чи підпільну газету, передасть їх своїм знайомим. Так збільшиться розповсюдження нелегальної літератури.
  • На кожній листівці вкінці закликай читачів передруковувати її і розповсюджувати далі.

      Загальні засоби безпеки під час виготовлення нелегальної літератури:

  • Палити усі браковані копії.
  • Спалити непотрібні рукописи.
  • Спаливши папір, розбити попіл палицею. Адже цілі звуглілі аркуші ще можна прочитати за допомогою певних технічних засобів.
  • Діяльність із розповсюдження друкованих матеріалів є надзвичайно ефективна, але в той самий час і небезпечна. Навіть якщо вас не бачить ворог, за вами можуть спостерігати колаборанти та зрадники. Або навіть патріотично налаштована людина може ненароком обмовитись про вашу діяльність. Крім того вас можуть зафіксувати камери спостереження. Тому перш за все зважте всі ризики та продумайте, як мінімізувати кожен з них.

Задіювання груп що зриватимуть чи заклеюватимуть плакати:

 Проти урядових оголошень окупаційної влади та пропагандистських плакатів, що вихваляють ворожу ідеологію, також необхідно боротися. Признач для цього спеціальні групи, які здиратимуть, замальовуватимуть чи заклеюватимуть плакати своїми.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.