Спротив пропаганді. Огляд російської брехні за минулий тиждень

Центр національного спротиву продовжує відстежувати наративи російської пропаганди, якою ворог годує мешканців тимчасово окупованих територій.

Цього тижня головними російськими історіями, які вона “продає” на ТОТ, були:

  • боротьба з нацизмом;
  • росія воює з НАТО;
  • росія відновлює окуповані регіони;
  • перекладання на Україну відповідальності за злочини армії рф.

При цьому випав з “трендів” наратив щодо масової підтримку окупації з боку місцевого населення, адже питання “референдуму” поставлено на паузу. Водночас росіяни більше приділяли увагу поясненню того, що відбулось на Харківщині. Проте про все по черзі.

Боротьба з нацизмом

Осінню більшість українських міст святкує день міста, адже саме осінню були звільнені від нацистських загарбників, а 11 вересня міжнародний день пам’яті жертв фашизму. Враховуючи, що для росіян тема другої світової є “священною темою”, то саме зараз російська пропаганда знову активно шукає паралелі.

Наприклад головний гауляйтер Запорізької області євген балицький вважає, що зараз йде війна з “нєдобіткамі націоналістів” з Полтавської та Волинської областей. Чому саме Полтава й Луцьк – ми не знаємо, але далі звучить стандарт теза, що це все фінансує захід.

Схожий допис пише й гауляйтер Мелітополя галина данільченко. За її словами, всі тепер розуміють чому бабусі та дідусі так боялись “повторення українського націоналізму”. Дуже дивно читати таке від колишнього депутата українського міста, яка спокійно прожила в Україні 30 років.

Зауважимо, що чомусь й данільченко й балицький уникають слова нацизм, а використовують націоналізм. Хоча це різні речі, адже нацизм – це ідеологія Німеччини часів гітлера, яка передбачає вищість арійської раси над іншими.

Водночас націоналізм — ідеологія та напрямок політики, що зосереджує увагу на ролі нації у формуванні держави та ставить національні інтереси на вищий щабель цінностей.  Тут варто наголосити, що жодної націоналістичної партії у Верховній Раді України немає, як й немає нацистської. Й саме тоталітарна ідеологія, яка побудована на ідеї сакральності російської нації та “русского міра”, панує в сучасній рф.

Трішки далі в аналогіях вітчизняної війни й нинішньої загарбницької війни Кремля пішла колаборантка катерина губарєва, яка працює в окупаційній адміністрації Херсонської області. Вона запропонувала всім записатись в добровольці, виконувати норму по 1000% й отримувати 300 грамів хліба в день. 

Ну й вершиною знецінювання другої світової війни і її учасників стало завершення реконструкції комплексу Савур-Могили. Комплекс побудований в честь бійців червоної армії, які загинули при штурмі кургану. В серпні 2014 році комплекс було знищено в результаті наступу російської армії. Проте росіяни через 8 років його відновили й звичайно ж звинуватили в його руйнації ЗСУ, яке “знищило комплекс”.

8 років він був не потрібен загарбникам, але тепер часи змінились. Новий комплекс звичайно ж містить дати 2014-2022, де розписано про героїчний народ Донбасу. Фактично замість комплексу жертвам ми отримали пропагандистський пам’ятник збудований в “незалежній ДНР” росіянами на “виконання указу президента іншої країни”.

Війна з НАТО

Росіяни настільки бояться ЗСУ та всього українського, що своє “перегрупування” на Харківському напрямку пояснюють тим, що вони воюють з НАТО. Про це, наприклад, говорить російський пропагандист олександр коц.

Про це говорять й інші російські пропагандисти. Так, росіяни поширили інформацію, що кожен третій солдат в операції зі звільнення Ізюму – це громадянин країни НАТО. Водночас операцію планував пентагон. Посилаються вони на “західних журналістів”, а саме на SouthFront. 

Проте це не “західне видання”, а російське, яке просто розташовано на іноземному домені. Сайт займається тиражуванням фейків у вигоду Кремля й курується російськими спецслужбами.

Не гребує російська пропаганда робити вигадані цитати. Так, на телеграм-каналах була поширена вигадана заява нібито від Держсекретаря США Ентоні Блінкена, у якій він говорить, що США не будуть давати гроші Україні, якщо не буде контрнаступу. 

Окупанти стверджують, що в результаті наступу Україна втратила 9 тис. осіб, хоча в попередній новині російські пропагандисти стверджували, що всього на Ізюмському напрямку брало участь 9 тис. солдатів і з яких третина – іноземці. Цікавим й те, що Блінкен в цьому фейку чомусь говорить про гроші ЄС, хоча сам є представником США.

Не забувають про НАТО й окупанти півдня. Так, колаборант кирило стремоусов взагалі заявив про “четвертий рейх, який топче руську землю”. Яку саме землю рф топче “четвертий рейх” й реальну причину бойових дій на Херсонщині зрадник не уточнив. Як і доказів не надав, а замість цього додав фото яке зроблено явно не в цю пору року й не на Херсонщині.

 

Росія відновлює окуповані території

Поки питання “референдуму” на паузі, росіяни намагаються переконати мешканців ТОТ, що з окупацією прийшло покращення. Проте за відсутності цього покращення пропагандистам доводиться малювати перемоги.

За минулий тиждень росіяни пишались:

  • новою вивіскою в Каховці;

  • новою лавкою на зупинці у Мелітополі;

  • відремонтованим світлофором у Мелітополі.

Також росіяни традиційно “героїчно” намагаються вирішити проблеми, які вони самі створили. Про останнє вони воліють не згадувати. Зокрема окупанти Херсонщини рапортують як вони баржами возять продукти та медикаменти попри “бажання України позбавити мешканців Херсона можливості нормального життя”.

Проте у мешканців Херсону ніяких проблем з доставкою медикаментів та продуктів не було до 24 лютого й відповідальність за забезпечення життєдіяльності міста лежить на тому хто це місто окупував.

До речі про баржі, аналогічно росіяни розповіли як піклуються про екіпаж сирійського судна Sea Lord. За їх версією судно в херсонському порту заблокувала Україна, коли замінувала гирло Дніпра. Чому саме Україна вирішила його замінувати, російські пропагандисти не згадують.

Важливим моментом всієї російської пропаганди є проєкція на інших своїх злочинів. В психології проекцією є приписування своїх думок та намірів іншим. Так, росіяни побудувавши фашистську державу звинувачують у фашизмі інших. Користуючись послугами найманців з різних ПВК, звинувачують в цьому Україну. Позбавивши українців можливості нормально жити – звинувачують в  цьому самих українців. На одному з фейків щодо нібито оголошення в українських школах перераховане те, що росіяни активно впроваджують на українських територіях.

Саме росія проводить активні фільтраційні дії в межах яких заохочує доноси. Саме для росіян важливий культ лідера й покарання за його критику. Саме у рф проводять політику русифікації регіонів й притиснення інших мов, саме росіяни активно використовують дітей у своїх цілях. Все це вони вигадали для України, маючі в тексті велику кількість помилок.

Центр національного спротиву буде й надалі слідкувати за російськими наративами й брехнею на тимчасово окупованих територіях.

Також ви можете завантажити огляд в ПДФ-форматі

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.