Спротив пропаганді. Про що брехали росіяни цього тижня

Російська пропагандистська машина продовжує тримати своїх жертв в світі задзеркалля. Центр національного спротиву розібрав головні приклади брехні росіян на цьому тижні.

Ми вже неодноразово писали, що кремль у своїй політиці обману користуються простими й примітивними методами:

  • розрив причинно-наслідкових зв’язків;
  • проекція своїх злочинів на інших (приписування Україні того, що робить рф);
  • заповнення інфопростору тисячі взаємосуперечних тез;
  • створення нової реальності.

Все це, при повному контролі каналів донесення інформації, має дезорієнтувати жертву й задати потрібний емоційний фон. Коли ж людина виведена зі стану спокою, то її можна “повернути” в зону комфорту новою реальністю, яку створить пропаганда. Далі жертва добровільно споживатиме брехню й ігноруватиме інші канали інформації, адже ті причиняють їй дискомфорт. 

Всі заяви російських пропагандистів й гауляйтерів мають якусь логіку при умові, що аудиторія не в курсі чи “забула”, що відбулось до цього. Якби нинішні заяви зрадників типу євгенія баліцкого чи владіміра сальдо були зроблені на початку вторгнення, то це б виглядало абсурдно навіть для прихильників путіна.

Проте зараз для російського глядача, який пройшов всі етапи обробітки пропагандою – це не викликає запитань. До речі знову наголосимо, що колаборанти служать лише в пропагандистських цілях – вони брешуть на внутрішню публіку й не мають влади в регіоні.

Проте варто зауважити, що пропаганда – це двигун війни. ЇЇ виконавці несуть навіть більшу відповідальність за війну, ніж безпосередні військові, адже саме вони формують громадську думку, аби війна лишилась популярною. Тобто приречують цілі покоління на смерть та руїни. 

Головною виставою, яку влаштували росіяни на тижні, були “диверсанти в Брянській області”. Нібито від 40 до 100 людей спокійно перейшли кордон воюючих країн й зайняли два села, де взяли селян в заручники. 

Проте самі росіяни  так і не розібрались “а чи був хлопчик”: спочатку вони говорили про шкільний автобус, потім про полонених, потім про бій. В результаті не показали ні жертв (крім пораненого хлопчика в невідомо яких умовах), ні обстріляні в боях села, ні свідків, ні полонених.

Тим не менш, гауляйтери баліцкій та сальдо розповіли про терористів.

Насправді Європарламент ще наприкінці минулого року визнав саме рф – країною спонсором тероризму. Україна не є терористичною країною, адже не влаштовує теракти: не труїть мешканців Британії, ні нападає на інші країни, ні здійснює хаотичні ракетні обстріли чужих країн й не застосовує хімічну зброю

Теза про терористичну державу й фантастична історія про хлопчика від сальдо (чиє рідне місто кожен день російська армія стирає з лиця землі) від колишніх народних депутатів України є лише підтвердженням того, що вони є пропагандистами, а не керівниками в регіоні.  

Також на тижні баліцкій привітав “ввічливих людей”, яких за його словами так назвали після окупації Криму.

Та насправді так їх називала російська пропаганда ще до окупації, заперечуючи участь рф в захопленні адміністративних будівель на півострові. Саме ці люди потім розв’язали війну на Донбасі. “Ввічливі люди” – це символ брехні кремля й не дивно, що один з апологетів цієї брехні вітає вбивць зі святом.

Владімір сальдо також “відзначав” окупацію на тижні, а саме захоплення рідного міста росіянами й новий етап своєї продажної кар’єри.

Сальдо цинічно не згадує вбивство росіянами сил місцевого ТРО в “Бузковому парку”, викрадення та катування людей, мітинги проти окупації та їх жорстокі розгони. Навіть те, що законно обраний голова міста Ігор Колихаєв був викрадений й досі невідомо де утримується – зрадник не згадав.

Не згадав він як місто зустрічало ЗСУ й як кожен день росіяни знищують місто, а при втечі викрали з міста пам’ятники та музейні експонати. Бо задача сальдо саме створювати інший світ, який поширений на тих, хто не покаже Херсон на карті.

Пропагандисти з російського ЗМІ “За медіа”, яке удає, що воно місцеве, також святкували річницю захоплення Бердянська.

Ось так люди виходили на мітинг, коли їх звільняли від “гніту режиму”. “Визволителі” як в інших регіонах захоплювали приміщення, викрадали та катували людей. Наразі в місті суровий режим й немає вільного пересування. Коли окупанти зрозуміли, що більшість місцевих виїхало з міста, то вони закрили з нього виїзд.

Найцинічніше, що окупанти в приклад покращення навели свої виплати, які вони запровадили з вересня. Тобто, півроку вони блокували життя людям й потім почали платити їм який гроші й назвали це “розвитком”. Хоча раніше місто й так отримувало гроші.

До речі на кінець 2020 року у місті середня зарплата у місті була 9900 грн, тобто 3364 долари. Це приблизно аналогічна зарплата середній в російських містах Еліста чи Каспійськ (30 тис. рублів), які мають таке ж саме населення. Тому росіяни могли й там спасати людей від “застою та деградації”, але це не входить в плани “визволителів”.

Ще одну річницю святкував лєонід пасєчнік, який вважає себе головою Луганщини, річницю захоплення Станиці Луганської.

Він чесно визнав, що штучні кордони завадили розвитку селища Станиця Луганська. Проте не вказав, що ці кордони там створила росія і його терористичне угрупування, яке регулярно вело обстріли населеного пункту.

Навіть 17 лютого 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення, бойовики “лнр” завдали удару по дитсадку в Станиці. Тоді російські пропагандисти навіть розповідали, що дитсадок знаходиться під контролем окупантів і його обстріляли ЗСУ, адже більшість росіян не покаже на карті навіть Луганськ, не то що Станицю.

Проте прифронтове селище навіть в таких умовах розвивалось до окупації. Наприклад, перед вторгненням росіян там відремонтували поліклініку, поки зрадник розповідає про 30 років ігнорування медицини.

Ну й куди без “нацистів”. Росіяни вже 9 рік не можуть найти “нацистів” й тому просто їх вигадують, адже без цього ця війна втрачає сенс. Російський пропагандист андрєй руденко розповсюдив відео в якому начебто німецькі танки їдуть до України з написом 1488, що є кодом нацистів.

Проте насправді відео річної давнини й ці танки навіть не їдуть в Україну, а на навчання й немає на танках ніяких 1488. Першоджерело відео за посиланням.

Ще одним домінуючим наративом, який має закликати росіян йти помирати в Україну є церковне питання.

Ось, запорізький колаборант владімір рогов, який відомий тим, що йому Москва дала медійну підтримку й він постійно кидає на російську публіку фейки (наприклад про те, що українці вбивають снігурів), збрехав про захоплення ПЦУ приміщення церкви московського патріархату на Київщині. 

Насправді ще влітку 2022 року громада села проголосувала за зміну конфесії. При тому, 380 голосів за перехід й проти 3. Тобто, питання було вирішене майже одноголосно. Священник відмовився виконувати рішення громади й не пускав людей. коли люди вже через півроку силою вирішили зайти у свою церков, то священник викликав поліцію. Тобто поліція на відео зі сторони священника, а не вірян. 

Сама парафія була перереєстрована в Мін’юсті, тобто священник вже не може служити в церкві, адже село відмовляється від його послуг. Тобто, ніякого захоплення немає, а є рішення самих вірян, при тому одностайне.

Ще однією відвертою брехнею рогова стало твердження, що депутати ВР звернулись в “Енергоатом” аби те надало перелік працівників для мобілізації.

По-перше, Верховна Рада не займається мобілізацією й цей лист немає сенсу. По-друге, лист підписаний нібито Іриною Венедиктовою, яка ще у 2020 році склала свій мандат народного депутата, адже очолила Офіс Генпрокуратури. Також на листі є підпис Олександра Ткаченко, який також у 2020 році склав мандат.

Ще одним важливим моментом російської пропаганди є її агенти впливу за кордоном. Цього тижня росіяни розкручували тему “теракту США на “північних потоках”.

У вересні 2022 року росіяни підірвали потоки, намагаючись посварити США та їх союзників у Європі. Проте розслідування наводить слідчих на те, що саме рф підірвала труби. Відтак російська пропаганда починає гратись у конспірологію.

Почнемо з того, що відео є звичайною анімацією в яку повинні повірити зі слів автора. Автором є Сеймур Херш, який дійсно в 70- роках отримував Пулітцерівську премію. Проте останніми десятиліттями він відомий конспірологічними твердженнями, більшість з який мають російський слід.

Він перекладав відповідальність за хімічні атаки військ Асада та рф у Сирії на повстанців. Він заперечував дотичність рф до отруєння Скрипаля у Лондоні й тепер він же заявляє, що це США зірвало два потоки.

При цьому варто зауважити, що рф ще на початку вересня закрила постачання газу та нафти цими гілками, адже заявила про ремонтні роботи. Тобто, фактично транспортування енергоресурсів ними не здійснювалось через блокаду зі сторони рф.

Також на тижні російська пропаганда знову розповідала про “держпереворот” в Україні, ніби це виправдовує військову агресію та окупацію.

Ми вже згадували, що Такер Карлсон – відомий русофіл й фанат теорій змов, який неодноразово поширює фейки на американську публіку й дає слово таким же як він. цього разу це Джимі Дор, який насправді не є аналітиком, як його підписали, а є стендапером.

Він також прихильник конспірології й заперечує газові атаки у Сирії, розповідає про держпереворот в Україні й про небезпеку вакцинування від COVID.

Зауважимо, що конспірологія це ще один інструмент пропаганди, адже вона має на меті підривати довіру жїї жертв до уряду, а отже загорнути в лоно нової реальності. Росія регулярно продукує безліч теорій змов й охоче їх підтримує в інших країнах.  

Ну й наостанок ще один цинізм від кремлівських посіпак:

Останніми роками Україна активно будувала вітряну енергетику в Запорізькій області. Сумарні інвестиції склали сотні мільйонів доларів, але ці вітряки були захоплені окупантами. Й тепер вони пишаються тим, що захопили чуже майно й ще ставлять у провину власникам, що ті не дали їм рік користуватися ним.

Наступний огляд російської брехні очікуйте на сайті ЦНС 12 березня.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.