🇺🇦 Офіційний український урядовий сайт

Інформаційна гігієна

Як не піддатися впливу ворожої пропаганди

Російська пропаганда діє комплексно. Аби їй протистояти, важливо знати способи впливу, які використовує ворог. Тоді сприймаючи інформацію, можна зрозуміти коли проти вас працює пропаганда.

Метод постійного повторення (оркестровки)

Ідеї, які ви хочете поширити, повинні постійно повторюватися, використовуючи різні підходи та ракурси, в основі яких лежить одна тема. Важливо, щоб повідомлення були зведено до найпростішої форми, щоб не було сумніву чи розчарування у змісті переданого. Повторення повинно відбуватися постійно, до повного виснаження читача.

Метод «абсолютної очевидності»

Замість доводити, ви подаєте брехню як щось очевидне, таке що всі це знають і тому безумовно підтримують.

Метод дуже ефективний, оскільки людина автоматично приєднується до думки більшості. Більшість обов’язково повинна бути переважною, а її підтримка абсолютною і безумовною. Приклад: публікація маніпуляційних соціологічних опитувань або фальшування одноголосної підтримки на виборах.

Метод «грандіозної брехні»

Аудиторії пропонують настільки глобальну і жахливу брехню, що люди навіть не вірять, що про таке можна брехати.

Добре продумана “грандіозна брехня” викликає у читача глибоку емоційну травму, яка надовго визначає його погляди всупереч будь-яким доводам логіки і розуму. Особливо добре працюють в цьому сенсі помилкові описи жорстоких знущань над дітьми або жінками (“розп’ятий хлопчик”).

Метод «10 на 90» («40 на 60», тощо)

Створюють ЗМІ, 90% інформації якого є правдивою. Заробивши довіру, решту 10 відсотків використовують для дуже ефективної дезінформації.

Метод «гнилого оселедця»

Створюють фальшиве звинувачення, максимально брудне. Добре працює розтління дітей або вбивство. Мета в тому, щоб викликати широке, публічне обговорення, що це обвинувачення неправдиве. Однак протягом такого обговорення обвинувачена людина стає токсичною, тому що частина аудиторії починає асоціювати її із поширеним брудом: “запах гнилого оселедця намертво в’їдається у людину, яку хочуть знищити репутаційно”.

Метод “поділяй та володарюй”

Пропаганда роздмухує конфлікт, часто робить “з мухи слона”, щоб поділити людей на ворогуючі табори. Цей прийом часто використовують у соцмережах.

Одним з нещодавніх прикладів російського психологічного впливу є різке збільшення в інфопросторі кількості ворожих інформаційних матеріалів, спрямованих на зрив мобілізації. Це різного роду “поради”, як уникнути мобілізації, матеріали зі значним перебільшенням втрат наших військ, негативні матеріали щодо самої мобілізації, роботи Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, попередження про недостатню підготовку чи її відсутність тощо.

Як зрозуміти, що джерело фейкове/ пропагандистське?

  • Канал поширює оціночні судження подій від міфічних “власних джерел”.
  • Використовують маніпулятивні заголовки та дуже емоційну лексику: “Виявилось, що”, “СЕНСАЦІЯ”, “Терміново” “Читати всім!”, “Стало відомо”, “Шокуюча правда”.
  • Джерело нав’язує думки, що влада не компетентна та дбає лише про свою вигоду.
  • Розміщені повідомлення апелюють до конспірологічних теорій змов, наприклад, “світла нема, бо вся електроенергія продається на Захід”.
  • Суб’єктивна думка чи оцінка подається як “істина в останній інстанції”.

Окупанти часто створюють фейкові сторінки українських посадовців та урядових установ, аби поширювати неправдиву інформацію. 

Що відрізняє їх від справжніх: 

  • Дата створення. Як правило, фейкові канали створені нещодавно або перейменовані. 
  • На них відсутня блакитна позначка у соцмережах, якою позначені більшість офіційних каналів влади. 
  • У назвах таких сторінок можуть міститись помилки, русизми. 

Як цьому запобігти? 

Не в усіх випадках можна зрозуміти, що джерело, яке ви бачите або інформація – фейк. Отже, перш ніж довіритись інформації, радимо знайти офіційний сайт (з доменом gov.ua) органу влади чи посадовця, або на їх сторінку у Telegram і Facebook та пересвідчитись – чи є там ця інформація. 

Кілька правил, аби не бути обманутим фейковим або пропагандистським джерелом інформації: 

  1. Зробіть ревізію своїх підписок, ознайомившись з переліком пропагандистських або проросійських каналів.
  2. Читайте не лише заголовки, а й перевіряйте джерело походження інформації, чи пишуть про це офіційні джерела, чи не викривлено канал трактує інформацію.
  3. Звертайте увагу, чи не є джерелом інформації нікому не відомий “сайт-смітник”.
  4. Перевіряйте, що канал поширював на початку повномасштабного вторгнення: чи не публікував пости, які деморалізують, про те, що “все пропало”, а також заяви представників російського режиму.
  5. Зважайте на те, чи не надто емоційно, агресивно подається інформація. Слова “шок”, “жесть”, тощо, що вживаються надто часто, можуть свідчити, що вами маніпулюють.
  6. Часто такі канали публікують фейкові або архівні фото з абсолютно інших подій, ніж зазначають в описі до фото. Перевірити походження фото допоможуть спеціальні програми: Google Search by Images, TinEye. А програми Fotoforensics або Duplichecker допоможуть переглянути зміни пікселів. Так ви з’ясуєте, чи редагували це фото.
  7. Не будьте занадто самовпевненими. Люди, які думають, що з легкістю розрізняють фейки, ведуться та поширюють неправду, з більшою ймовірністю ніж ті, хто сумнівається.

Надійні джерела інформації

Офіційні сторінки оборонних структур:
  • Міністерство оборони України — фейсбук;
  • Генеральний штаб Збройних сил України — фейсбук;
  • Сухопутні війська ЗС України — фейсбук;
  • Військово-морських сил Збройних сил України — фейсбук;
  • Командування Повітряних сил ЗСУ — фейсбуктелеграм;
  • Операція об’єднаних сил — фейсбук;
  • Командування об’єднаних сил ЗС України — фейсбук;
  • Командування Сил спеціальних операцій ЗС України — фейсбук;
  • Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України — фейсбук;
  • Командування морської піхоти — фейсбук;
  • Командування Сил логістики ЗСУ — фейсбук;
  • Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України — фейсбук;
  • Територіальна оборона ЗС України — фейсбук;
  • СтратКом ЗСУ — фейсбук.
Офіційні сторінки інших державних структур:
Сторінки ЗМІ, які інформують про перебіг подій та про фейки, пов’язані з російською агресією проти України:

Телевізійний марафон «Єдині новини» можна знайти на відкритому супутнику. Сигнал приймається будь-яким супутниковим приймачем, телевізорами з вбудованим супутниковим приймачем.

Параметри прийому:

  • супутник: Hotbird 13; 
  • частота: 11 219 МГц; 
  • поляризація: H (горизонтальна);
  • символьна швидкість: 29 900; 
  • корекція помилок: FEC 3/5. 

Однак якщо окупанти блокують сигнал – слухайте “Єдині новини” через інтернет-радіо radioplayer.ua за умови встановлення відповідного застосунку. Або дивіться у додатку “Дія”, розділ “Послуги” – “Дія TV”.

Перевір чи ти готовий до спротиву

Пройди тест на “Інформаційна гігієна“.

Пройти тест
Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.