Рідний військовослужбовець потрапив у полон або зник безвісти: план дій

Якщо член вашої родини є військовою особою і не виходить на звʼязок тривалий час або у вас є інформація, що він потрапив у полон, пропонуємо план дій, куди і як звертатися, аби профільні організації та державні структури допомогли вам із пошуком. 

Цей алгоритм розробили фахівці Центру громадянських свобод в рамках проєкту Prisoners Voice

Першочергово потрібно зафіксувати зникнення. Ось перелік організацій, куди повідомити про свій випадок ( з усіх структур бажано мати письмові відповіді): 

 • Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених:
  +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01
  [email protected] (тільки для військових) 
 • Військова частина, у якій служить особа (щоб дізнатися всю наявну в них інформацію про рідного, яка надалі допоможе вам у пошуках)
 • Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими:
  koordshtab.orgt.me/nib_uncp_bot
 • Гаряча лінія з пошуку зниклих чи загиблих Національної поліції України:
  0 800 21 21 51 та 089 420 1867
 • Національне інформаційне бюро при Мінреінтеграції:
  1648 та 0442878165
 • Уповноважений з прав людини: 0800501720
 • Моніторингова місія ООН з прав людини:
  [email protected], Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення)
 • Міжнародний Комітет Червоного Хреста:
  гаряча лінія: 0800300155, служба розшуку: 0963044375, 0662509957
  Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти:
  oic.icmp.int (обирайте на сайті український переклад)

Також ви можете заповнити цю форму і волонтери “ЄвромайданSOS” допоможуть вам зафіксувати зникнення рідного.

Далі алгоритм різниться для тих, у кого є інформація, що їх рідний у полоні, і для тих, хто не має жодної інформації про місце перебування зниклого. 

Якщо вам відомо, що рідний у полоні 

У такому разі треба пересвідчитися, що його ім’я є в переліку полонених. Це потрібно для того, щоб до його обміну долучилися відповідні структури.

Як це зробити: 

 1. Фізично зверніться до СБУ з документом, що засвідчує вашу особу та документом, що підтверджує родинні зв’язки зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, однак найкраще – до головного відділення СБУ в Києві (вул. Володимирська, 33). На КПП до вас покличуть чергового слідчого, який прийме заяву в громадській приймальні, або ж вам випишуть перепустку та проведуть вас до кабінету слідчого.

Слідчому необхідно буде повідомити: 

 • усю наявну інформацію про те, що рідний у полоні 
 • номер телефону, з якого телефонував рідний під час полону (якщо телефонував) 
 • розкадровку відео, на якому був помічений (якщо є) 
 • фото, скріни постів з чатів у месенджерах тощо (якщо є)

Після цього між вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування. Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який буде її вести. Це є гарантією того, що полон буде підтверджено.

У випадку, якщо немає документів про підтвердження родинних відносин, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення родинних відносин та привести свідків, які можуть підтвердити, що ви та зниклий/полонений проживали разом, перебували в шлюбі.

 1. Після написання заяви та відкриття справи ви отримаєте номер кримінального провадження (обов’язковий документ). А також контакти слідчого, аби в разі появи нової інформації одразу повідомляти її слідчому та контактувати з ним про стан розгляду справи.
 2. Далі необхідно повідомити про полон інші організації, які можуть допомогти. Зверніться 
 • до Національного Інформаційного бюро
  https://nib.gov.ua/uk/, заповнивши форму, яка є на сайті. 
 • до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
  https://koordshtab.orghttps://t.me/nib_uncp_bot (ознайомтеся з дорожньою картою).
 • за допомогою юристів зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним: https://blogs.icrc.org/ua/, адреса центрального офісу в Києві – вул. Велика Васильківська 60

Якщо статус та місце перебування вашого рідного невідоме, необхідно зробити додаткові кроки: 

 1. Прийдіть до найближчого відділення поліції та напишіть заяву про те, що звʼязок з рідним втрачено. Після чого ви отримаєте документ – номер кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.


 2. Якщо ви –  член родини (тато, мама, діти), здайте ДНК для проведення ДНК-тесту. Адже якщо немає підтвердження полону, ДНК-експертиза – це необхідність. 

Якщо немає, де взяти ДНК, тоді необхідно буде подати  клопотання до суду з проханням провести ексгумацію батьків або дитини на вилучення геному померлого для ДНК-тесту.

Далі треба буде чекати, чи виявиться/не виявиться збіг. Частковий збіг не вважається підтвердженням. Вилучити сліди ДНК можливо і з речей зниклого.

 1. Після цього необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Тоді ця служба почне процес пошуку. Контакти: 0800339247 та 0958960421

Крім цього, радимо звернутися до Міжнародної організації з пошуку безвісти зниклих (ICMP), заповнивши форму, перед тим прочитати інструкцію, що передує заповненню анкети.

ВАЖЛИВО: на жодному з цих кроків не потрібно сплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за гроші, то, найімовірніше, це аферисти.

Ініціатива «Пошук.Полон»

Якщо близька вам людина потрапила в полон, ви також можете заповнити ось цю форму, і правозахисники долучаться до процесу повернення її додому.

Звертайтесь за цією формою також, якщо ви тільки припускаєте, що близька вам людина, яка захищає нашу країну, у полоні рф. Ідеться не тільки про громадян України, а й про іноземців, які воювали на боці нашої держави.

Це гуманітарна ініціатива «Пошук.Полон». Про запуск проєкту для пошуку українських військовополонених повідомляє Головне Управління розвідки МО України. 

Група правозахисників надає підтримку військовополоненим та їх рідним на підставі Женевської конвенції, яка передбачає юридичний захист полонених з боку адвокатів.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.