Ручні осколкові гранати

Ручні осколкові гранати призначаються для ураження уламками живої сили противника у ближньому бою (при атаці в окопах, укриттях, населених пунктах, в лісі, в горах і т. п.).

В російсько-Українській війні найпопулярнішими гранатами є: Ф-1 (№1), РГД-5 (№2). В даній статті, розглянемо їх будову і характеристики.

Ф-1

Ручна осколкова граната Ф-1 – граната дистанційної дії призначена для ураження живої сили противника під час оборонного бою. Метання гранати здійснюється з різних положень лише із-за укриття, з бронетранспортера або танка (самохідної артилерійської установки).

Ф-1
Радіус розлітання вбивчих осколків гранати, які мають вбивчу силу, приблизно200 м
Радіус зони ефективного ураження7 м
Середня відстань метання гранати35 – 45 м
Маса спорядженої гранати600 г
Маса розривного заряду60 г
Час горіння сповільнювача запалу3,2 – 4,2 с

РГД-5

РГД-5

Ручна осколкова граната РГД-5 – граната дистанційної дії, призначена для поразки живої сили противника в період наступу і в обороні. Метання гранати здійснюється з різних положень при діях пішки і на бронетранспортері (автомобілі).

РГД-5
Радіус розлітання осколків гранати, які мають вбивчу силу, приблизно25 м
Радіус зони ефективного ураження5 м
Середня відстань метання гранати40 – 50 м
Маса спорядженої гранати310 г
Маса розривного заряду110 г
Час горіння сповільнювача запалу3,2 – 4,2 с

УЗРГМ-2

Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) – (уніфікований запал ручної гранати модернізований) призначений для вибуху розривного заряду гранати. Він складається з ударного механізму і власне запалу.

а – загальний вигляд;
б – у розрізі;

  1. трубка ударного механізму;
  2. з’єднувальна втулка;
  3. направляюча шайба;
  4. бойова пружина;
  5. ударник;
  6. шайба ударника;
  7. спусковий важіль;
  8. запобіжна чека;
  9. втулка сповільнювача;
  10. сповільнювач;
  11. капсуль-запальник;
  12. капсуль-детонатор.

Запал служить для підриву розривного заряду гранати. Він складається з втулки сповільнювача, капсуля-запальника, сповільнювача і капсуля-детонатора.

Запал УЗРГМ-2 використовується як для гранат Ф-1 так і для РГД-5.

Граната для метання береться в руку так, щоб спусковий важіль пальцями був притиснений до корпусу гранати. Не відпускаючи важіль, зводяться разом вусики запобіжної чеки і витягують її за допомогою кільця, після чого, граната кидається в ціль. В момент метання гранати спусковий важіль відлітає від гранати і звільнює ударник ( відбувається перший вибух, схожий на пістолетний постріл ) через 3,2 – 4,2 секунди капсуль-детонатор вибухає і підриває розривний заряд гранати. Корпус гранати розривається, і осколки корпусу і запалу розлітаються в різні боки.

Чи можна вставити запобіжну чеку назад у гранату? Граната може продовжувати залишатися в руці скільки завгодно довго, доки не відпущено важіль, ударник запалу не може розбити капсуль. Чека ж у всій цій конструкції виконує роль запобіжника, що утримує спусковий важіль. Якщо чеку дістати, а важіль відпустити, буде запущено рух ударника, який у свою чергу активує хімічну реакцію. Після цього піде секундний зворотний відлік до вибуху.

Якщо спусковий важіль не відпускати після висмикування чеки, то ударник залишиться на місці, а хімічна реакція не буде запущена. Граната буде відносно безпечною, а всі механізми підривника залишаться на місці, як при вставленій чеці. Означає це те, що ту саму чеку все ще можна буде при необхідності повернути на місце. Якщо при цьому вийде намертво зафіксувати спусковий важіль, то граната знову стане безпечною для оточуючих.

ВАЖЛИВО!

Граната Ф-1 кидається лише з укриття! Після кидання гранати, потрібно зайняти якнайнижче положення, і після вибуху, зачекати декілька секунд, аби пролетіли уламки!

Чеку зубами вирвати не можна. Тільки пальцями.
Гранати слід носити в спеціальних підсумках, відкритими не тримати (у практиці були зачепи).

Дуже часто окупанти використовують гранати, як вибуховий елемент при встановленні «розтяжок». Ці «розтяжки» можуть нанести важкі травми і поранення, а інколи і смерть, і несуть небезпеку не тільки військовим, а й цивільним особам на замінованій території. Раніше ми публікували матеріал як вберегтися від вибуху гранати, щоб запобігти, або максимально мінімізувати ураження.

Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.